Przejdź do treści
Strona główna » Jak sprawdzić czy zegarek jest oryginalny

Jak sprawdzić czy zegarek jest oryginalny

Jak sprawdzić czy zegarek jest oryginalny

W dobie smartfonów, zegarki nadal nie tracą swojej popularności. Wynika to z faktu, że służą również jako element dekoracyjny naszego wystroju. Zakup markowego zegarka stanowi wartościową inwestycję. Musimy jednak przygotować się na wydanie sporej ilości pieniędzy, jeżeli zależy nam na wysokiej jakości produkcie. Zanim jednak udamy się na zakupy, musimy wiedzieć jak sprawdzić, czy zegarek jest oryginalny. Wielu nieuczciwych sprzedawców wykorzystuje niewiedzę swoich klientów i sprzedają im podróbki. Aby uniknąć takiej sytuacji, wystarczy, że będziemy pamiętać o kilku rzeczach.

Cechy charakterystyczne dla oryginalnych zegarków

Nazwa marki i logo to elementy, które pozwalają w łatwy sposób odróżnić dany model zegarka. Producenci podróbek często nie podchodzą starannie do grawerowania tych elementów. Zła litera lub nieczytelny napis to coś, co nie zdarza się w przypadku autentyków wartych kilka tysięcy złotych. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jak powinno wyglądać takie logo, najlepiej sprawdzić to bezpośrednio u producenta bądź autoryzowanego sprzedawcy. Zazwyczaj w podróbkach nie uświadczymy również precyzyjnych zdobień. Ich wykonanie jest zbyt kosztowne, aby opłacało się to producentom nieoryginalnych zegarków. Zanim zdecydujemy się na zakup danego produktu, najlepiej zweryfikować, czy posiada wszystkie cechy charakterystyczne dla tego modelu. Do produkcji markowych zegarków używana jest przeważnie stal. Dlatego też są stosunkowo cienkie, ale jednocześnie cieńsze od podróbek. Oprócz tego warto sprawdzić, czy dany produkt posiada wszystkie wymagane funkcje. Nie zawsze jednak będziemy w stanie samodzielnie ocenić autentyczność zegarka. Wtedy konieczna może okazać się pomoc doświadczonego zegarmistrza.

Jak w łatwy sposób rozpoznać podróbkę?

Tanie falsyfikaty są o wiele głośniejsze od oryginalnych zegarków. Te ostatnie mogą działać bardzo cicho lub nawet całkowicie bezszelestnie w przypadku droższych modeli. Wystarczy, że przyłożymy do ucha zegarek, którym jesteśmy zainteresowani. Nadmiar dźwięków to doskonały wskaźnik niskiej jakości podróbki. Jeżeli chodzi o jakość wykonania zegarka, najlepiej zaopatrzyć się w zdjęcie oryginału. Porównujemy wszystkie jego elementy. Nawet jedna podejrzana rzecz może być dowodem, że sprzedawca próbuje wcisnąć nam podróbkę. Najlepiej jednak sprawdzić referencyjny numer zegarka. Każdy model posiada specjalne oznaczenie katalogowe, które możemy znaleźć wygrawerowane na którymś z elementów czasomierza. Gdy numer na posiadanym przez nas egzemplarzu nie jest zgodny z numerem referencyjnym dla danego modelu, mamy do czynienia z falsyfikatem.

Czym różni się replika zegarka od oryginału?

Wielu handlarzy otwarcie sprzedaje podróbki, określając je mianem replik. Jest to błędne zastosowanie tego terminu, ale brzmi ono o wiele bardziej atrakcyjnie niż podróbka. Wielu osobom może się wydawać, że noszenie na ręku repliki jest niemalże tak samo dobre, jak posiadanie markowego zegarka. Największą zaletą jest ich bardzo niska cena w porównaniu od oryginału. Musimy jednak mieć świadomość, że za 500 zł nie jest możliwe kupienie zegarka wartego kilka tysięcy zł. Jeżeli więc napotkamy ofertę sprzedaży repliki zegarka prestiżowej marki, pamiętajmy, że będzie to produkt niskiej jakości. Czasami jego mankamenty nie będą widoczne na pierwszy rzut oka, ale ktoś posiadający wiedzę na temat tej marki szybko rozpozna podróbkę.

Oryginalne zegarki dla Ciebie